SWE Mission Awards Ceremony

Best Practice – Professional Development

Collegiate:
University of Illinois at Urbana-Champaign; Humboldt State University; Purdue University

Professional:
Minnesota; Medtronic SWEnet; Central Illinois

Best Practice – Communication

Collegiate:
Colorado School of Mines; Temple University; The University of Texas at Austin

Professional:
Leadership Coaching Committee; Emerson’s Women in STEM; Hartford

Best Practice – Outreach

Collegiate:
California Polytechnic State University, San Luis Obispo; Yale University; The Pennsylvania State University

Professional:
Emerson’s Women in STEM; Dallas; Kansas City

Best Practice – SWE Leadership Development and Mentoring

Collegiate:
University of California, Berkeley; Cornell University; Georgia Institute of Technology

Professional:
Minnesota; Leadership Coaching Committee; Oklahoma City

Best Practice – Mentoring

Collegiate:
The University of Tennessee; Texas A&M University; The Ohio State University

Professional:
ExxonMobil Houston Women’s Interest Network; Rocky Mountain; Baltimore-Washington

Best Practice – Membership Retention and Engagement

Collegiate:
Carnegie Mellon University; Colorado School of Mines; University of California, Berkeley

Professional:
Medtronic SWEnet; Rockwell Automation Supporting Women in Engineering; Columbia River

Best Practice – Partnerships with Collegiates, Professionals, Industry, and Academia

Collegiate:
California Polytechnic State University, San Luis Obispo; University of Wisconsin–Madison; Carnegie Mellon University

Professional:
Medtronic SWEnet; Hartford; Detroit

Best Practice – Global

Collegiate:
The Pennsylvania State University; Villanova University; University of Liberia

Professional:
Central Illinois; Northrop Grumman Women’s International Network; Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory

Best Practice – Public Policy

Collegiate:
Yale University; Georgia Institute of Technology; California Polytechnic State University, San Luis Obispo

Professional:
Central Illinois; Hartford; Boeing Company

Best Practice – SWE Resource Promotion

Collegiate:
University of Pittsburgh; University of Illinois at Urbana-Champaign; Yale University

Professional:
Emerson’s Women in STEM; Leadership Coaching Committee; The Boeing Company

Best Practice – Awards and Recognition

Collegiate:
University of Virginia; University of Florida; Texas A&M University

Professional:
Minnesota; The Boeing Company; Tulsa North-Eastern Oklahoma

Gold

Collegiate:
Yale University; California Polytechnic State University, San Luis Obispo; University of Pittsburgh; Rutgers University; University of Minnesota Twin Cities; University of California, Berkeley; The University of Texas at Austin; Drexel University; The Pennsylvania State University; University of Wisconsin–Madison; Texas A&M University; Colorado State University; Georgia Institute of Technology; Purdue University; University of Illinois at Urbana-Champaign; The Ohio State University; Cornell University; University of Michigan; Rensselaer Polytechnic Institute; University of Kentucky; Massachusetts Institute of Technology; Iowa State University; The University of Tennessee; Colorado School of Mines; Temple University

Professional:
Central Illinois; Emerson’s Women in STEM; Leadership Coaching Committee; Minnesota; Dallas; Medtronic SWEnet

Silver

Collegiate:
The University of Rhode IslandUniversity of Louisville; Carnegie Mellon University; University of Florida; Smith College; University of Washington; West Virginia University; Michigan Technological University; University of Virginia; Valparaiso University; Bradley University; Clarkson University; Villanova University; University of Minnesota Duluth; SWE Graduate Community

Professional:
The Boeing Company; Hartford; Oklahoma City; Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory; SWE Affiliate Jakarta; Kansas City; Rockwell Automation Supporting Women in Engineering; Pacific Northwest; Northrop Grumman Women’s International Network; ExxonMobil Houston Women’s Interest Network; Rocky Mountain; Rockwell Automation RAWiFi; Tulsa North-Eastern Oklahoma; Baltimore-Washington

Bronze

Collegiate:
University of Idaho; University of North Dakota; University of Liberia; Lorain County Community College; The University of Maine; Koç University; The University of Akron; Messiah College

Professional:
South Ohio; Boston; Columbia River; Southwest Central Indiana; Wisconsin

Collegiate Technical Poster Competition

Graduate:
1st
Samantha Zellner, University of North Texas; Corrosion Measurement of Silicon Carbide

2nd
Sarah Riordan, Carnegie Mellon University; Is Faster FDA Review Time for Cardiovascular Devices Correlated with Adverse Health Outcomes, as Evidenced by Increased Recalls?

3rd
Rachel Tenney, University of Minnesota; Production of Nitrogen- and Phosphorus-Rich Crystals from Municipal Wastewater for Sustainable Nutrient Recovery

Finalists:
Srashtasrita Das, Arizona State University; Study of Paired Charge Compensating Dopants in Ceria for Solar Thermochemical Splitting of H2O and CO2

Sanjana Das, University of Nevada, Las Vegas; Mitigating Accumulation of Aeolian Dust Particles on Solar Panels without Using Water

Hannah Emnett, Northwestern University; A Novel Whisker Sensor Used for 3D Contact Point Determination and Contour Extraction

Swatabdi Kamal, Wayne State University; Monitoring HDAC Class IIa Activity in the Brain after Traumatic Brain Injury Using Noninvasive PET Imaging with [18F]TFAHA

Hannah Lohman, University of Illinois at Urbana-Champaign; Closing the Gap in Access to WASH in Refugee Settlements by Financing Innovative Technologies

Nancy Lu, Princeton University; Controlling Flow Pathways by Reshaping Porous Media

Emine Turali-Emre, University of Michigan; Iron Sulfide Supraparticles as Artificial Viruses for Gene and Gene Editing Therapies

Undergraduate
1st
Ava Karanjia, Arizona State University; Characterizing Quorum Sensing Phenotypes of Pseudomonas Aeruginosa

2nd
Alayna Johnson, University of Illinois at Urbana-Champaign; Influence of Catalyst Physicochemical Properties for Olefin Epoxidation with Hydrogen Peroxide over Group 4 and 5 Metal Oxide Catalysts

3rd
Jessica Yin, Carnegie Mellon University; Design and Fabrication of Stretchable Liquid Metal Sensor Skin for Soft Robotic Gripper

Finalists:
Margaret Bertoni, MIT; Examining the Relationship between Initial Arm Angle, Time to Target and Hand Acceleration in Epee Fencing

Kelsey Frazier, University of Alaska Anchorage; Oil Beneath Arctic Ice: Predicting Storage Capacity as a Means to Better Anticipate Oil Slick Spreading

Jessica Oriente, The University of Maine; The Design and Construction of Trail of the Senses, a Universally Accessible Outdoor Trail System at Hirundo Wildlife Refuge

Andrea Sajewski, Duquesne University; Active Contour Image Segmentation for Automated MRI Quantification of Liver Iron Content

Seda Sarp, Koç University; COx-free Hydrogen Production from Ammonia Decomposition over Sepiolite-Supported Nickel Catalysts

Amber Sogge, Arizona State University; Building an Adaptable 3D Bioprinter

Kelly Weikel, The Pennsylvania State University; The Effect of Particle Size on Partial Inerting Characteristics of Combustible Dusts

Graduate Rapid Fire

1st
Jennifer DiStefano, Northwestern University; Utilizing 2D Materials in Core-Shell Nanocomposites

2nd
Caymen Novak, University of Michigan; Compressive Stimulus Enhances Ovarian Cancer Proliferation, Invasion, and Mechanotransduction in a Novel 3D Compression Bioreactor

3rd
Kritika Iyer, University of Michigan, Ann Arbor; Non-Invasive Diagnostics of Coronary Artery Disease Using Machine Learning and Computational Fluid Dynamics

Finalists:
Nadia Ahlborg, Stanford University; Thermodynamic Design of Perovskite Oxides for Carbon-free Hydrogen Production via Two-step Thermochemical Cycling

Carolyn Chlebek, Cornell University; Debates as Teaching Tools to Discuss Emerging Technologies

Chafica Kesserwan, Wayne State University; Biocompatibility of Insulin and Insulin Subcomponents in Modified “Air Pouch” Model of Continuous Subcutaneous Insulin Infusion (CSII)

Livia Mello, University of Houston; Multiscale Model of the Time-Dependent Collapse of Reinforced Concrete Buildings

Kelly Parker, Northwestern University; Seeing the Invisible: Novel Staining Methods for Soft Material Electron Microscopy

Ellika Taveres-Cachat, Norwegian University of Science and Technology; The Solar Efficiency Index: A Tool to Compare Design Alternatives for Solar Energy Harvesting Systems in Buildings

Molly Skinner, University of South Florida; Using Turnip Crinkle Virus and Mass Spectrometry to Determine Virus Interaction with Osmolytes

Undergraduate Rapid Fire

1st
Sarah Spivack, University of California, Berkeley; Reducing Fetal Surgery Complications with Adhesive Patches

2nd
Shivani Kohli, Marquette University; SanTran: Sanskrit to English Translator Using Deep Learning

3rd
Gabrielle Mills, Arizona State University; Development of Zebrafish Model to Study Childhood Epileptic Encephalopathy Caused by Dynamin 1 Mutation

Finalists:

Claire Arthurs, Georgia Institute of Technology; Mechanical Characterization of Perflurosulfonic Acid Membranes under Controlled Environment for Fuel Cells

Carlisle DeJulius, The University of Akron; Schwann Cell Response to Polymeric Hydrogels

Nupoor Gandhi, University of Illinois at Urbana-Champaign; Multi-Dimensional Features for Prediction with Tweets

Hattie Greydanus, Calvin College; Quantifying the Cooling Benefits of Green Infrastructure on Air Temperatures in Portland, Oregon

Andrea Kraetz, Arizona State University; Heat-Responsive Microgel Anti-Foulant Coatings for Water Purification Membranes

Briana Phibbs, University of Wisconsin–Madison; Wind Turbine Foundations and Tower Moment

Carrie Sanford, North Carolina State University; Examining the Feasibility of Syngas Pre-Adaptation in Improving Single Carbon Gas Conversion by Clostridium Autoethanogenum

Team Tech Competition

1st Place
California Polytechnic State University, San Luis Obispo working with Lockheed Martin; Crew Overboard Alarm System
Team Leaders: Paulina Nguyen and Nicole Rexwinkel

2nd Place
University of Puerto Rico, Mayagüez working with Boston Scientific of Puerto Rico; Proximal and Distal Assembly Process
Team Leader: Johana Mercado-Colón

3rd Place
University of Illinois at Urbana-Champaign working with Caterpillar; Data Acquisition Module for Off-Road Machines
Team Leaders: Madeleine Gandawidjaja and Nasrin Hosseini

PepsiCo SWE Student Engineering Challenge

1st Place
HydroTube, University of Virginia and Georgia Institute of Technology

2nd Place
SWE-sters, University of Idaho

3rd Place
Zenzorality, University of Wisconsin–Madison


Outreach Awards

SWENext Global Innovator Award

Anushka Saran, grade 11, Plano Senior High School
Jothi Ramaswamy, grade 12, Lakeland High School
Kate Stack, grade 11, Glenbrook South High School
Sanjana Shah, grade 12, Monta Vista High School
Swathi Parthibha, grade 12, Middlesex County Academy for Science, Mathematics, and Engineering Technologies

SWENext Northrop Grumman Community Award

Julia Garland, grade 10, St. Croix Preparatory Academy
Holly Mastromonica, grade 10, South Brunswick High School
Izabella Pollett, grade 9, Booker T. Washington High School
Sriya Mantena, grade 10, Green Hope High School
Kaavya Raamkumar, grade 9, Del Norte High School
Gabrielle Muniz, grade 10, St. Dominic Savio Catholic High School
Saraswati Sridhar, grade 10, Southwestern Educational Society
Aneet Mangat, grade 9, Castro Valley High School
Radhika Damle, grade 9, John Marshall High School

>
Scroll to Top