Awards for Outstanding Women in Engineering in 2018

SWE is proud to list the various awards given to outstanding women in engineering who have been recognized by their respective associations for their great achievements in 2018.
Awards for Outstanding Women in Engineering in 2018

American Society for Engineering Education (ASEE) Awards

WILLIAM ELGIN WICKENDEN AWARD
Susan Conrad, Ph.D., Portland State University


Women in Engineering ProActive Network (WEPAN) Awards

INCLUSIVE CULTURE AND EQUITY AWARD
Gretal Leibnitz, Ph.D., Washington State University

FOUNDERS AWARD
Jenna Carpenter, Ph.D., Campbell University

BETTY VETTER AWARD FOR RESEARCH
Lynnette Madsen, Ph.D., National Science Foundation

WOMEN IN ENGINEERING INITIATIVE AWARD
Iowa State University’s Women in Science and Engineering (WiSE) program

WEPAN AND DISCOVERE GIRL DAY AWARD
University of Toledo Girl Day

PRESIDENT’S AWARD
Lee Ann Cochran, PRADCO


The National Academy of Engineering (NAE) Awards

NEW FEMALE MEMBERS
Mary T. Barra, General Motors Company
Angela M. Belcher, Ph.D., Massachusetts Institute of Technology
Aine M. Brazil, P.E., Thornton Tomasetti
Constance Chang-Hasnain, Ph.D., University of California, Berkeley
Jacqueline H. Chen, Ph.D., Sandia National Laboratories
Hongming Chen, Sc.D., Kala Pharmaceuticals Inc.
Margaret Sze-Tai Y. Chu, Ph.D., M.S. Chu and Associates LLC
Carolina Cruz-Neira, Ph.D., University of Arkansas at Little Rock
Jennifer Hartt Elisseeff, Ph.D., Johns Hopkins University
Efi Foufoula-Georgiou, Ph.D., University of California, Irvine
Diane B. Greene, Alphabet Google
Ann R. Karagozian, Ph.D., University of California, Los Angeles
Judith S. Olson, Ph.D., University of California, Irvine
Barbara Estelle Rusinko, Bechtel Nuclear, Security and Environmental Inc.
Yang Shao-Horn, Ph.D., Massachusetts Institute of Technology
Susan Mary Smyth, Ph.D., General Motors Corp. Manufacturing Systems Research Lab
Lisa T. Su, Ph.D., Advanced Micro Devices
Susan Hajaran Tousi, Illumina Inc.


Society of Women Engineers (SWE) Awards

ACHIEVEMENT AWARD
Jacqueline Chen, Ph.D., Sandia National Laboratories

SUZANNE JENNICHES UPWARD MOBILITY AWARD – ENDOWED BY NORTHROP GRUMMAN CORPORATION
Cindy Wallis-Lage, P.E., Black & Veatch Corporation

DISTINGUISHED ENGINEERING EDUCATOR
Elizabeth Hsiao-Wecksler, Ph.D., University of Illinois at Urbana-Champaign

ADVOCATING WOMEN IN ENGINEERING AWARD
Stacey DelVecchio, F.SWE, Caterpillar Inc.
Rose-Margaret Ekeng-Itua, Ph.D., Ohlone College
Mary Isaac, Ph.D., F.SWE, HEDGE Co
QuynhGiao N. Nguyen, Ph.D., NASA
Kristin Robertson, The Boeing Company

GLOBAL LEADERSHIP AWARD
Gail Heck-Sweeney, Keysight Technologies
Mariana Karam, John Deere
Kimberly Pittel, Ford Motor Company

GLOBAL TEAM LEADERSHIP AWARD
John Deere Tractor Embedded Architecture, System Engineering and Quality Team, led by Rekha Gore

PRISM AWARD
Kris Acosta, Northrop Grumman Corporation
Vicki Dawkins, Emerson Hermetic Motor
Deena Disraelly, Ph.D., Institute for Defense Analyses
Anca Eisele, John Deere
Katie Thorp, Ph.D., Air Force Research Laboratory, posthumously

SPARK AWARD
Vikki Mueller Espinosa, Intel Corporation
Kerrie Greenfelder, P.E., Burns & McDonnell
Anne McLaren, Ph.D., Cummins, Inc.
Gena Vitale, General Motors
Shen-Hui Wu, Northrop Grumman Corporation

EMERGING LEADER
Lynn Davenport, Medtronic
Rebekah Feist, Ph.D., The Dow Chemical Company
Dayna Johnson, P.E., GE Power
Ana Paula Ribeiro Marimoto, Cummins Inc.
Maureen Masiulis, Ball Aerospace
Angel McMullen-Gunn, United Technologies Aerospace Systems
Ana Luisa Mendoza, Northrop Grumman Corporation
Eileen M. Velez-Vega, P.E., Kimley-Horn Puerto Rico LLC
Alexis Wasserman, Ph.D., Merck
Theresa Wesley, Booz Allen Hamilton

SWE DISTINGUISHED NEW ENGINEER
Letia Blanco, Raytheon Company
Kaitlyn J. Bunker, Ph.D., P.E.,
Rocky Mountain Institute
Paola Chavira, SoCalGas
Stephanie Foege, Ambitech, a Zachry Group company
Natalie Miller, James G. Davis
Construction Corporation
Amy Jo Moore,
Northrop Grumman Corporation
Rupali Patil, John Deere
Adriana Porter, P.E.,
Black & Veatch Corporation
Cathleen Saunders, P.E.,
Quible & Associates, P.C.
Cassandra Zook, Naval Surface
Warfare Center, Philadelphia Division

FELLOW GRADE
Elizabeth Bierman, Comcast
Pamela Dingman, P.E.,
Lancaster County, Nebraska
Cindy Hoover, Spirit AeroSystems, Inc.
Gina Janke,
Modine Manufacturing Company
Andrea Karalus, Pratt & Whitney
Mary Roybal, Ph.D.,
Raytheon Missile Systems
Alyse R. Stofer, Medtronic

DISTINGUISHED SERVICE AWARD
Nora Lin, F.SWE,
Northrop Grumman Corporation
Linda M.S. Thomas, F.SWE,
The Boeing Company

OUTSTANDING SWE COUNSELOR
Ann Peedikayil, Caterpillar Inc.

OUTSTANDING COLLEGIATE MEMBER
Saheba Bhatnagar, Rice University
Carlisle DeJulius, The University of Akron
Cheryl Fichter, University of California, Davis
Bridget Hegarty, Yale University
Caitlyn Hines, University of Michigan–Ann Arbor
Sarah Lobsenz, The University of Texas at Austin
Abby Pakeltis, University of Illinois at
Urbana-Champaign
Francine Reyes-Vega, University of Puerto Rico Mayagüez Campus
Kelsey Riffle, The Ohio State University
Catharine Rose Scoboria, Villanova University


The Anita Borg Institute for Women and Technology Awards

TECHNICAL LEADERSHIP ABIE AWARD
Rebecca Parsons, Ph.D.,
ThoughtWorks

ABIE AWARD FOR TECHNOLOGY ENTREPRENEURSHIP
Holly Liu, Kabam

DENICE DENTON EMERGING LEADER ABIE AWARD
Debbie G. Senesky, Ph.D.,
Stanford University

STUDENT OF VISION ABIE AWARD
Chiara Amisola, Yale University

CHANGE AGENT ABIE AWARD
Mariana Costa Checa, Laboratoria


National Society Of Black Engineers (NSBE) Golden Torch Awards

PRE-COLLEGE INITIATIVE STUDENT OF THE YEAR (FEMALE)
Kenadi Parran Wilkerson, C.A.S.H. NSBE Jr. Chapter

OUTSTANDING WOMAN IN TECHNOLOGY
Kathryn V. Hamilton, Northrop Grumman

PROFESSIONAL MEMBER OF THE YEAR
Sierra S. Williams, Department of Navy Space and Naval Warfare Systems Center Atlantic

MIKE SHINN DISTINGUISHED MEMBER OF THE YEAR (FEMALE)
Jeremy Waisome, Ph.D., University of Florida


Society of Hispanic Professional Engineers (SHPE) Awards

COMMUNITY SERVICE
Claire Hayhow, The Procter & Gamble Company

JUNIPERO SERRA AWARD
Salome Hector, Lockheed Martin

HISPANICS IN TECHNOLOGY – GOVERNMENT AND CORPORATE
Olga Mendoza-Schrock, Ph.D., U.S. Air Force Research Laboratory

JAIME OAXACA AWARD
Wanda T. Ronquillo, IBM

MANAGER OF THE YEAR AWARD
Angela Nieto, John Deere

YOUNG INVESTIGATOR AWARD
Markita Landry, Ph.D., University of California, Berkeley

CHAPTER ADVISOR OF THE YEAR AWARD
María Larrondo-Petrie, Ph.D., Florida Atlantic University